Summer party
2. 7. 2024Plánovaná odstávka elektřiny
17. 7. 2024SAMOVZNÍCENÍ PÍCNIN
K samovznícení jsou náchylné rostlinné materiály, jako seno, luštěniny, obilniny, len, sláma a plevy. Napomáhá mu zvýšená vlhkost, velký objem a nerovnoměrné naskladnění (uložení vrstev s různým obsahem vlhkosti nebo různé jakosti).
Při skladování pícnin se musí provádět jejich pravidelná fyzická kontrola (vizuální a pachová) a měření teploty skladovaného materiálu. Teplota nad 65°C je kritická a je nutno učinit neodkladná opatření jako je přeložení nebo vyskladnění přehřáté píce, zároveň volejte na linku 150/112. Měření teplot můžete ukončit, pokud bude prokázáno, že vlhkost píce je nižší než 16 %.
POŽÁRY ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY
Častou příčinou těchto požárů je technická závada na zemědělské technice (traktory, kombajny, automobily) nebo nedbalost (vznítí se např. sláma od rozžhaveného výfuku). Používejte lapače jisker na výfucích pracovních strojů při manipulaci s hořlavým materiálem.
Hasiči se setkávají i s požáry, které způsobí kámen nebo jiný cizí předmět, který se dostane do techniky a vzniklé jiskry zapálí zralou úrodu. Také obilný prach dokáže vytvořit se vzduchem velmi výbušnou a snadno zapalitelnou směs.
PREVENCE
– nekuřte a nepoužívejte otevřený
– oheň v blízkosti hořlavých materiálů,
– zemědělskou techniku udržujte
– v čistotě a dobrém tech. stavu,
– mějte k dispozici dostatečný počet
– hasicích přístrojů a dalších hasiv,
– píci uskladňujte s co nejnižší vlhkostí,
– při vlhkosti nad 16 % provádějte denní měření teplot,
– měření teplot provádějte prokazatelným způsobem na stanovených místech,
– při sklizni pole nad 25 ha vytvořte podmítnutím bezpečnostní pruhy,
– podrobnosti najdete na přiloženém QR kódu.