31. tradiční předvánoční koncert
3. 12. 2024Neděle 24. 12. 2024 od 16 hodin v kostele Povýšení Sv. Kříže
Choustníkovo Hradiště
5. 12. 2024
Pevně věříme, že internet by měl být dostupný a přístupný komukoli, a proto jsme odhodláni poskytovat obsah naší webové stránky www.choustnikovohradiste.cz co nejširšímu publiku, bez ohledu na okolnosti a schopnosti konkrétního uživatele.
Abychom toho dosáhli, snažíme se co nejpřísněji dodržovat zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, normu EN 301 549 V3.2.1 a pokyny WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) vydané společností World Wide Web Consortium (W3C) na úrovni AA. Tyto pokyny určují, jak zpřístupnit webový obsah lidem s širokou řadou různých postižení. Dodržování těchto pokynů nám pomáhá zajistit dostupnost našich webových stránek všem, včetně lidí s postižením motorických funkcí, zrakovým postižením, kognitivním postižením, dyslexií, epilepsií, ADHD, nevidomým lidem a dalším.
Tato webová stránka využívá různé technologie, jejichž cílem je zajistit, aby byla vždy co nejpřístupnější. Využíváme rozhraní přístupnosti, které umožňuje osobám se specifickými postiženími upravit uživatelské rozhraní webového prohlížeče a přizpůsobit jej podle svých vlastních potřeb.
Web navíc využívá aplikaci založenou na umělé inteligenci, která běží na pozadí a neustále optimalizuje úroveň své dostupnosti. Tato aplikace opravuje HTML kód webu, přizpůsobuje svou funkčnost a chování pro čtečky obrazovky, používané nevidomými uživateli, a pro funkce klávesnice používané jednotlivci s motorickým postižením.
Pokud jste zjistili závadu nebo máte nápady na zlepšení, budeme rádi, když se ozvete. Provozovatele webu (Městys Choustníkovo Hradiště) můžete kontaktovat pomocí e-mailu: mestys@choustnikovohradiste.cz
Naše webové stránky implementují techniku atributů ARIA (Accessible Rich Internet Applications) spolu s dalšími různými změnami, abychom zajistili, že i nevidomí uživatelé budou pomocí čtečky obrazovky schopni číst, chápat a používat funkce webových stránek. Jakmile uživatel se čtečkou obrazovky vstoupí na naše stránky, okamžitě obdrží výzvu k zadání profilu čtečky obrazovky, aby mohl účinně procházet a používat naše stránky. Tyto úpravy jsou kompatibilní se všemi běžnými čtečkami obrazovky, včetně JAWS a NVDA.
Zde je popis, jak naše webové stránky pokrývají některé z nejdůležitějších požadavků na čtení obrazovky
Optimalizace čtečky obrazovky: spouštíme proces na pozadí, který se učí hlavní prvky webu odshora dolů, abychom zajistili trvalou shodu i při aktualizaci webu. V tomto procesu poskytujeme čtečkám obrazovky smysluplná data pomocí sady atributů ARIA. Poskytujeme například přesné štítky formulářů; popisy pro interaktivní ikony (ikony sociálních sítí, ikony vyhledávání, ikony košíku atd.); pokyny pro vyplnění a odeslání formuláře; funkce prvků, jako jsou tlačítka, menu, vyskakovací okna, a další. Proces na pozadí navíc skenuje všechny obrázky webových stránek a poskytuje přesný a smysluplný popis založený na rozpoznávání obrazových objektů pomocí značky ALT (alternativní text) pro obrázky, které nejsou popsány. Pomocí technologie OCR (optické rozpoznávání textových znaků) extrahuje texty, které jsou obsažené v obrázcích. Uživatelé čteček obrazovky také dostávají automatická oznámení o zapnutí režimu odečítání obrazovky jakmile vstoupí na webovou stránku.
Optimalizace navigace pomocí klávesnice: Proces na pozadí také upravuje HTML kód webových stránek a přidává různé funkce pomocí kódu JavaScript, aby bylo možné webové stránky ovládat pomocí klávesnice. To zahrnuje schopnost procházet web pomocí kláves Tab a Shift+Tab, ovládat rozevírací seznamy pomocí kláves se šipkami, zavírat je klávesou Esc, spouštět tlačítka a odkazy pomocí klávesy Enter, procházet zaškrtávací políčka pomocí kláves se šipkami a vyplňovat je tabulátorem a klávesou Enter. Proces na pozadí také zpracuje spouštěná vyskakovací okna tak, že přesune kurzor směrem k nim, jakmile se objeví, a nedovolí přesunutí pozornosti mimo něj.
Uživatelé mohou také používat klávesové zkratky jako „M“ (nabídky), „H“ (nadpisy), „F“ (formuláře), „B“ (tlačítka) a „G“ (grafika) k přeskočení na konkrétní prvky. Ovládací panel s nastaveními lze vyvolat pomocí kláves ALT+1.
Naším cílem je podporovat co nejširší škálu prohlížečů a asistenčních technologií, aby si naši uživatelé mohli vybrat ty nejvhodnější nástroje pro ně s co nejmenším omezením. Proto jsme velmi tvrdě pracovali, abychom byli schopni podporovat všechny hlavní systémy, které tvoří více než 95 % podílu na trhu, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera a Microsoft Edge, JAWS a NVDA (čtečky obrazovky), jak pro Windows, tak pro uživatele MAC.
Navzdory naší maximální snaze umožnit komukoli přizpůsobit webové stránky svým potřebám, mohou stále existovat jednotlivé stránky nebo sekce, které nejsou plně přístupné, jsou ve fázi zpřístupňování nebo v současné době nemají adekvátní technologické řešení pro jejich zpřístupnění. Přesto neustále zlepšujeme naši dostupnost, přidáváme, aktualizujeme a vylepšujeme její možnosti a funkce a vyvíjíme a přijímáme nové technologie. To vše má za cíl dosáhnout optimální úrovně dostupnosti v návaznosti na technologický pokrok. Pokud potřebujete pomoc, kontaktujte provozovatele webu (Městys Choustníkovo Hradiště) na e-mailu: mestys@choustnikovohradiste.cz.